MENU

Cefaly aparat na bóle migrenowe i inne głowy, poprawiający nastrój, zmniejszający stres Gwarancja od polskiego dystrybutora

Cena: 949,99zł  
Dostępność: produkt niedostępny
Producent: Beurer
Typ: Wyrób medyczny

Cefaly® Instrukcja obsługi



I)    ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA, PRZECIWWSKAZANIA I EFEKTY UBOCZNE

1.    Środki bezpieczeństwa
1.    Cefaly® jest produktem medycznym. Wolno go stosować u dzieci od 8 roku życia, lecz zawsze pod kontrolą osoby dorosłej.
2.    Nie wolno używać Cefaly® podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych.
3.    Jeśli nie są Państwo pewni, jak używać produktu Cefaly®, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Można także skontaktować się z Działem Medycznym firmy STX-Med lub jednym z jej oficjalnych dystrybutorów.
4.    Nie wolno używać Cefaly® na innych częściach ciała poza czołem.
5.    Podczas używania Cefaly® zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.

2.    Przeciwwskazania
1.    Niedawno przebyty uraz mózgu lub twarzy.
2.    Uszkodzenia lub otarcia skóry na czole w miejscu zakładania elektrody.
3.    Choroba Meniere’a.

4.    Skutki uboczne
Cefaly® wykorzystuje szereg mechanizmów fizjologicznych, które zostały przebadane naukowo. Jest to urządzenie zupełnie bezpieczne i nie wywołuje praktycznie żadnych skutków ubocznych. Po zakończeniu sesji, skóra na czole pod elektrodą może jednak być miejscowo zaczerwieniona. To zjawisko jest pozytywnym znakiem, ponieważ jest wywołane pobudzeniem krążenia krwi. Zaczerwienienie może się utrzymywać przez kilka do około trzydziestu minut po zabiegu.

II)    WSKAZANIA TERAPEUTYCZNE DO STOSOWANIA
1.    Dobre samopoczucie
Cefaly® jest produktem medycznym, zaprojektowanym do leczenia bólów głowy i stresu. Może być jednak stosowany przez wszystkich bez ograniczeń dla poprawy samopoczucia. Stan głębokiego relaksu i silne uczucie ulgi osiąga się poprzez głębokie odprężenie mięśni i wyraźny wzrost wydzielania endorfiny.
2.    Stres
Stres oraz niepokój, jaki często mu towarzyszy, można w znaczącym stopniu redukować lub zapobiegać im przy pomocy urządzenia Cefaly®. Jest to ważna metoda antystresowa i może być ona wykorzystywana do zapobiegania stresowi w ciągu dnia lub zapewnienia natychmiastowej ulgi już po pojawieniu się stresu.
3.    Bóle głowy, migreny i bóle twarzy
 Cefaly® zaprojektowano do zapobiegania i leczenia przewlekłych oraz powracających bólów głowy. Jednak w przypadku pojawienia się ostrego bólu głowy, np. niespotykanego i nagłego ataku bólu, nie wolno stosować urządzenia Cefaly®, lecz należy udać się do lekarza. Fachowa pomoc lekarska jest szczególnie ważna, gdy ból pojawił się niedawno i ma niespotykany przebieg.

Urządzenie Cefaly® jest skuteczne, kiedy ból zlokalizowany jest w przedniej części czaszki. Cefaly® nie ma dowiedzionej skuteczności w leczeniu bólów pojawiających się z tyłu czaszki lub w dolnej połowie twarzy (poniżej oczu).
Bóle głowy występują pod wieloma różnymi postaciami z niezliczonych przyczyn i opisanie wszystkich odmian bólów głowy nie wchodzi w zakres tej instrukcji obsługi. Z tego względu ogranicza się ona do opisania najczęściej występujących odmian: napięciowego bólu głowy, migreny, gromadnego bólu głowy, zapalenia zatok oraz nerwobólu nerwu trójdzielnego.
a)    Napięciowe bóle głowy
Napięciowe bóle głowy to najczęściej występująca odmiana bólów głowy. Cierpi na nie do 30% populacji, zaś wywołane są one stresem i lękiem. Dotykają one kobiet dwukrotnie częściej niż mężczyzn.

Ból jest zazwyczaj obustronny, niepulsujący, często opisywany jako napięcie lub ucisk,  jak w przypadku nałożenia zbyt ciasnej opaski na głowę. Nie nasila się w wyniku aktywności fizycznej, nie towarzyszą mu wymioty ani zaburzenia widzenia.

Napady bólu stają się coraz częstsze w przypadku nadużywania lub niewłaściwego stosowania środków przeciwbólowych – wówczas ból może pojawiać się prawie codziennie.

Urządzenie Cefaly® jest zatem szczególnie użyteczne przy tego typu objawach, ponieważ umożliwia ograniczenie częstego, mającego wiele skutków ubocznych, stosowania leków, zastępuje je lub nawet pozwala na zupełne zaprzestanie ich stosowania.

Program 1 został zaprojektowany do stosowania podczas ataku bólu. Używa się go, kiedy ból głowy już się pojawił, najlepiej tuż po wystąpieniu pierwszych oznak zbliżającego się bólu. Może być powtarzany kilkakrotnie pod rząd podczas napadu bólu.

Program 2 został zaprojektowany do leczenia profilaktycznego. Jeśli jednak napięciowy ból pojawia się natychmiast po stanie ostrego stresu, program 3 może być także korzystny w profilaktyce. Jego antystresowe i relaksujące działanie zmniejsza główny czynnik powstawania napięciowych bólów głowy.
b)    Migreny
Migrenowe bóle głowy dotykają 12% populacji, zaś kobiety cierpią na nie trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Ból jest często jednostronny, silny, pulsujący i wzmaga się podczas aktywności fizycznej. Często towarzyszą mu nudności i wymioty oraz nadwrażliwość na światło i hałas (fotofobia i fonofobia).

W większości przypadków (9 na 10), występuje tzw. migrena prosta, czyli taka, której towarzyszą typowe objawy opisane powyżej. Jednak w 1 na 10 przypadków, atak migreny poprzedzony jest tzw. aurą, czyli zaburzeniami neurologicznymi takimi jak mrowienie lub drętwienie jakiejś części ciała lub częściej ubytki w polu widzenia (mroczki). Taka odmiana nazywana jest „migreną oczną”.

Migrena zazwyczaj pojawia się w formie ataków trwających od 4 do 72 godzin w zależności od osoby. Pomiędzy atakami nie pojawiają się żadne inne objawy. Częstotliwość i intensywność ataków jest bardzo indywidualna u chorych, lecz także zmienia się z wiekiem. Choroba może być wywołana skumulowanym stresem i lękiem, traumą, lecz częściej pojawia się w wyniku nadużywania środków przeciwbólowych lub leków przeciwmigrenowych, co może doprowadzić do rozwinięcia się ostrego stadium migreny będącej powodem niepełnosprawności. Taka odmiana nazywana jest „migreną transformowaną” – częstotliwość i czas trwania ataków bólu może zwiększać się do tego stopnia, że ból pojawia się codziennie. Urządzenie Cefaly® jest więc szczególnie przydatne w ograniczaniu lub zaprzestaniu stosowania leków i tym samym zapobieganiu szkodliwemu rozwojowi migreny transformowanej.

Program 1 został zaprojektowany do stosowania podczas ataku bólu. Używa się go, kiedy migrena już się pojawiła lub najlepiej tuż po wystąpieniu pierwszych oznak zbliżającego się ataku migreny. Może być powtarzany kilkakrotnie pod rząd podczas napadu bólu.

Program 2 został zaprojektowany do leczenia profilaktycznego. Nazywa się go także „endorfinowym”, ponieważ wzmaga on wydzielanie endorfiny. Wzrost wydzielania endorfiny pomaga w zwalczaniu głównych mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie migren.
c)    Klasterowe bóle głowy
    Klasterowe bóle głowy są o wiele rzadsze niż migreny. Dotykają około 1% populacji i cierpią na nie zazwyczaj mężczyźni (80% przypadków). Ból, wyraźnie jednostronny i pojawiający się zawsze po tej samej stronie głowy, jest zazwyczaj ulokowany w  oczodole lub po jednej stronie czoła. Towarzyszą mu zaburzenia wydzielania naczyniowego umiejscowione po tej samej stronie, co ból – przekrwienie spojówek (zaczerwienienie oczu), łzawienie oczu oraz wyciek z nosa.

    Okresowa remisja napadów bólu jest typowa. To dlatego bóle nazywa się klasterowymi lub gromadnymi, co oznacza, że występują zgrupowane w jednym czasie. Podczas okresu trwającego kilka tygodni, chory przechodzi co najmniej jeden lub nawet kilka ataków dziennie. Każdy atak bólu trwa od 20 minut do 2 godzin. Po kilku tygodniach występowania objawów następują okresy wolne od ataków bólu trwające od kilku miesięcy do kilku lat.
   
Okresowość występowania klasterowych bólów głowy sprawia, że stosowanie Cefaly® jako środka profilaktycznego nie jest potrzebne. Program 1 jest odpowiedni do leczenia podczas ataków bólu. Najlepiej stosować go tuż po pojawieniu się bólu. Może być powtarzany kilkakrotnie pod rząd aż do ustąpienia ataku bólu.
d)    Zapalenie zatok czołowych
Urządzenie Cefaly® może mieć korzystne, łagodzące działanie w przypadku zapalenia zatok czołowych. Leczy ono jednak jedynie objawy choroby, nie zaś jej przyczynę. Cierpiący na zapalenie zatok muszą więc stosować typowe leczenie miejscowe. Cefaly® łagodzi uczucie bólu zatok oraz tępy ból głowy. Zalecane jest użycie programu 1 według potrzeb.
e)    Nerwoból nerwu trójdzielnego
Nerw trójdzielny unerwia całą twarz i przednią połowę czaszki. Składa się z trzech gałęzi: żuchwowej, szczękowej i ocznej. Urządzenie Cefaly® działa tylko na gałąź oczną.
1) Samoistny nerwoból nerwu trójdzielnego
Chory doświadcza bardzo silnego, kłującego, przypominającego porażenie prądem bólu, który trwa mniej niż minutę. Ból zazwyczaj umiejscowiony jest w twarzy w obszarze kontrolowanym przez szczękową gałąź nerwu.
W bardzo rzadkich przypadkach nerwoból dotyka obszarów kontrolowanych przez gałąź oczną nerwu, np. oczodołu, czoła i przedniej połowy czaszki. Tylko w tej bardzo rzadkiej odmianie nerwobólu nerwu trójdzielnego korzystne jest stosowanie Cefaly®. Codziennie przeprowadzona sesja z użyciem programu 1 w znacznym stopniu ogranicza pobudliwość nerwową i tym samym zmniejsza częstotliwość pojawiania się bólu.
2) Objawowy nerwoból nerwu trójdzielnego
Jedna lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego może ulec urazowi lub zapaleniu z różnych powodów: naczyniowych wad rozwojowych, nowotworu, stanów zapalnych itd. Jeśli stosowanie Cefaly® połączy się z terapią zwalczającą przyczynę schorzenia, objawy nerwobólu będą zwalczane bardzo skutecznie w obszarze kontrolowanym przez gałąź oczną (oczodół, czoło, przednia część czaszki). Należy stosować program 1 według potrzeb.

III) ZASADA DZIAŁANIA
Większość bólów głowy i migren objawia się w rejonie czoła i przedniej części czaszki. Ten obszar unerwiony jest przez górną gałąź nerwu trójdzielnego (gałąź oczną zwaną nerwem Willisa). U podstawy oczodołu dzieli się ona na nerw nadbloczkowy i nadoczodołowy. Elektroda Cefaly® jest specjalnie zaprojektowana, aby mogła nawiązać kontakt z tymi nerwami. Urządzenie Cefaly® poprzez elektrodę oddziałuje na całe unerwienie tych okolic, w które projektowany jest ból związany z migrenami i bólami głowy.
Urządzenie Cefaly® generuje bardzo precyzyjne impulsy elektryczne, które pozwalają na wybiórcze pobudzenie włókien nerwowych. Ponieważ impulsy są generowane bardzo powoli, są one właściwie niewyczuwalne na początku sesji. Cefaly® mierzy oporność elektryczną skóry i współczynniki pobudzenia włókien nerwowych. Urządzenie używa elektronicznego mechanizmu zwrotnego, aby precyzyjnie dopasować charakterystykę impulsu do konkretnych wymagań indywidualnego użytkownika. Zabieg jest zatem bardzo komfortowy, a także wydajny i indywidualnie dopasowany.
Program przeznaczony do użytku podczas ataków bólu generuje impulsy o bardzo wysokiej częstotliwości, które pobudzają wrażliwość czuciową włókien nerwowych Aβ. Pobudzenie tych włókien blokuje informację bólową w centralnym układzie nerwowym, aby zapobiec jej dotarciu do mózgu przy pomocy mechanizmu znanego jako bramkowanie.
Program profilaktyczny generuje impulsy o niskiej częstotliwości, które pobudzają włókna nerwowe Aδ, znane jako „włókna przewodzące ból”. Pobudzenie tych włókien z odpowiednią częstotliwością w znacznym stopniu wzmaga produkcję endorfiny. Wydzielane endorfiny wywołuje ogólne odprężenie i dobre samopoczucie. Regulują one także struktury serotoninergiczne w centralnym układzie nerwowym, które są upośledzone u pacjentów cierpiących na migrenę.
IV) WSKAZANIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA
1. Praktyczne użytkowanie
a) Przygotowanie sesji
1. Oczyszczenie i odtłuszczenie skóry
Konieczne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie skóry przed sesją w celu zapewnienia dobrego przylegania elektrody do skóry. Należy użyć chusteczki Cefaly Prepare™ (patrz rysunek 1) lub dużej ilości wody z mydłem, lecz pod żadnym pozorem nie należy stosować kosmetyków do demakijażu, ponieważ pozostawiają one tłustą warstwę na skórze. Należy oczyścić czoło (patrz rys. 2). Szczególną uwagę należy zwrócić na obszar umieszczenia elektrody – środkową część czoła i przestrzeń pomiędzy brwiami. Ten krok jest niezbędny do zapewnienia elektrodzie przyczepności, co wpływa na skuteczność sesji.
 
2. Wyjmowanie elektrody z opakowania
Odklej elektrodę od folii ochronnej, trzymając za jeden z końców (patrz rys. 3). Nie wolno ciągnąć na plastikowy bolec elektrody, ponieważ można go uszkodzić. Jakość zabiegu zależy od jakości elektrod. Są one zaprojektowane do 5-krotnego użytku, pod warunkiem, że skóra została dokładnie oczyszczona i odtłuszczona przed założeniem elektrody. Wielokrotnie używane elektrody tracą swoją zdolność przewodzenia impulsów elektrycznych i w konsekwencji zabieg jest nieskuteczny.
 
3. Umieszczenie elektrody na skórze
Użyj lustra do poprawnego umieszczenia elektrody (patrz rys. 4). Wystająca część ma być skierowana ku dołowi, a przeciwległy brzeg ma leżeć poziomo w jednej linii z brwiami (patrz rys. 5). Dociśnij kilkakrotnie wzdłuż całej powierzchni elektrody, aby mocno przyczepić ją do skóry. Skuteczność zabiegu zależy od stopnia przylegania elektrody do skóry.
 
4. Zakładanie urządzenia Cefaly® 
Ostrożnie wyjmij oba końce urządzenia. Przed lustrem załóż urządzenie tak jak parę okularów, lecz jego przednią część umieść na wysokości czoła (patrz rys. 6). Potem opuść przednią część urządzenia tak, aby zaczepiła o plastikowy bolec elektrody.
 
b) Wybieranie i uruchamianie programu
Główny przycisk umożliwia wybieranie programu i jednoczesne rozpoczęcie sesji
 
1. Program 1
Naciśnij przycisk jeden raz, aby rozpocząć program 1. Usłyszysz pojedynczy sygnał.
Program 1 zaprojektowano do leczenia ataków migreny, napięciowych bólów głowy i klasterowych bólów głowy. Łagodzi on także ból towarzyszący zapaleniu zatok czołowych oraz pewne rodzaje nerwobólu nerwu trójdzielnego.
2. Program 2
Naciśnij przycisk dwa razy pod rząd, aby wybrać program 2. Usłyszysz dwa sygnały.
Ponieważ program 2 został zaprojektowany do zapobiegania bólom głowy i migrenom, jest on używany podczas okresów, w których ból nie występuje.
3. Program 3
Naciśnij przycisk trzy raz pod rząd, aby wybrać program 3. Usłyszysz trzy sygnały.
Program 3 został zaprojektowany, aby zapewniać bardzo przyjemny stan dobrego samopoczucia i relaksu lub do przynoszenia ulgi przy występowaniu stresu i niepokoju.
c) Podczas trwania sesji
1. Przeprowadzenie sesji.
Sesja trwa 20 minut. Wybrany program przebiega automatycznie krok po kroku. Podczas pierwszych kilku minut wrażenie jest bardzo słabe, niemal niewyczuwalne. Nie odczuwa się nic lub prawie nic, gdyż impulsy są bardzo słabe. Później pojawia się i nasila uczucie wibrowania lub mrowienia. Kiedy wrażenie to staje się wystarczająco intensywne, pojedyncze naciśnięcie przycisku zatrzymuje program na danym poziomie intensywności. Przed upływem dwudziestu minut moc jest stopniowo zmniejszana i program automatycznie wyłącza się.
2. Ograniczenie mocy
Przez 12 minut zabiegu intensywność stopniowo rośnie. Kiedy uczucie mrowienia staje się zbyt intensywne, naciśnij jeden raz przycisk, a moc przestanie się zwiększać. Program kończy się zawsze po dwudziestu minutach, ale moc pozostanie na tym samym poziomie aż do końca programu.
Skuteczność zabiegu zależy od użytej mocy. Dlatego zaleca się używanie największej możliwej mocy. Odczucia mogą być na początku dziwne, ale po kilku sesjach organizm przyzwyczaja się do nich. Ograniczenia pacjentów mogą być tylko natury psychologicznej, ponieważ każdy jest w stanie wytrzymać pełną moc urządzenia Cefaly®, innymi słowy, jest możliwe przeprowadzenie 20-minutowego zabiegu bez konieczności ograniczania mocy.
3. Ponowne uruchamianie sesji przed jej końcem
Kiedy 20-minutowy zabieg dobiega końca, pojawia się stopniowe samoczynne zmniejszanie mocy, które trwa 30 sekund. Podczas tej fazy jednorazowe naciśnięcie przycisku uruchomi natychmiast kolejną 20-minutową sesję o tej samej intensywności. Umożliwia to ominięcie długiej fazy wstępnej, podczas której stopniowo rośnie intensywność, zaś zabieg odbywa się ze stałą skuteczną intensywnością.
4. Przerywanie sesji
Aby przerwać sesję przed jej zaprogramowanym końcem, naciśnij przycisk dwukrotnie, a program zatrzyma się. Jednokrotne naciśnięcie przycisku ogranicza moc, zaś dwukrotne – wyłącza urządzenie (patrz rys. 8). Jest także prostsza metoda przerwania sesji – podnieś Cefaly®, a urządzenie wyłączy się kiedy straci styczność z elektrodą (patrz rys. 9).
 
5. Samoczynne przerwanie sesji: nieprawidłowe umieszczenie elektrody
Zaawansowany system elektroniczny użyty w Cefaly® bez przerwy dokonuje pomiaru oporności elektrycznej elektrody, skóry i tkanek podskórnych. Jeśli oporność tych tkanek jest nieodpowiednia do przeprowadzania zabiegu, Cefaly® automatycznie przerwie sesję.
Takie samoczynne przerwanie sesji oznacza, że albo skóra nie została dokładnie oczyszczona albo elektroda została umieszczona w sposób niewłaściwy lub nie jest już sprawna. Samoczynne przerwanie sesji może nawet oznaczać niewłaściwe ustawienie głowy podczas zabiegu lub być skutkiem nagłego, gwałtownego poruszenia się pacjenta.
 
d) Po sesji
1. Zdejmowanie urządzenia Cefaly®
Sesja kończy się po upływie 20 minut i urządzenie automatycznie wyłącza się. Podnieś środkową cześć urządzenia, aby odczepić je od bolca elektrody (patrz rys. 9). Następnie zdejmij urządzenie oraz elektrodę. Nie ciągnij urządzenia w przód zanim nie odczepisz go od bolca elektrody.
 
2. Zdejmowanie i przechowywanie elektrody
Odczep elektrodę od skóry trzymając za któryś z jej końców (patrz rys. 10). Nie ciągnij elektrody za plastikowy bolec. Umieść elektrodę na przezroczystej folii ochronnej, a następnie włóż z powrotem do saszetki. Nie pozostawiaj elektrody odkrytej w suchym miejscu, ponieważ może się wtedy odwodnić. Wraz z utratą wilgotności, właściwości elektrody pogarszają się i elektroda przestaje być skuteczna.
 
2. Odczuwane wrażenia
Wrażenia wywoływane przez urządzenie Cefaly® są niezwykłe i niespodziewane. Zabieg jest zupełnie bezpieczny i nie przynosi szkodliwych skutków ubocznych.
a) Podczas trwania sesji
•    Cefaly® generuje impulsy elektryczne stopniowo. Podczas pierwszych dwóch minut albo nie odczuwa się zupełnie nic albo odczuwa się lekkie mrowienie pod elektrodą. Brak wrażeń przez więcej niż dwie minuty nie oznacza, że urządzenie nie działa, lecz, że produkowane impulsy są poniżej progu stymulacji włókien nerwowych.
•    Wrażenie mrowienia odczuwane jest w czaszce i przypomina uczucie podnoszenia się włosów na głowie.
•    Wrażenie wibracji lub masażu wzmaga się i rozprzestrzenia stopniowo na całość czoła i przednią część czaszki. Urządzenie Cefaly® zwiększa moc bardzo powoli. Po około dwunastu minutach moc stabilizuje się i utrzymuje na stałym poziomie aż do końca 20-minutowej sesji.
b) Po sesji
•    Delikatne uczucie mrowienia może utrzymywać się na skórze czoła przez około trzydzieści minut.
•    Wrażenie lekkości i chłodu przenosi się z czoła na resztę twarzy. To bardzo przyjemne wrażenie utrzymuje się przez kilka godzin.
•    Pojawia się poczucie głębokiego relaksu i odprężenia z efektem antystresowym.
•    W znacznym stopniu polepsza się samopoczucie i wrażenie to ogrania całe ciało. Stosowanie Cefaly® jest najbardziej skuteczną metodą wzmagania naturalnej produkcji endorfiny. To zjawisko przynosi głęboką ulgę i poprawia samopoczucie.
3. Wybór programu, częstotliwości i czasu trwania sesji
Częstotliwość przeprowadzania i czas trwania sesji zależy od dolegliwości i wybranego programu.
a) Migreny i napięciowe bóle głowy: podczas ataku
Programu 1 używa się raz lub kilka razy pod rząd podczas ataku bólu lub kiedy pojawią się pierwsze oznaki poprzedzające atak bólu.
Sesje mogą być powtarzane przy każdym ataku maksymalnie sześć razy na dobę.
b) Migreny i napięciowe bóle głowy: zapobieganie atakom
Programu 2 używa się raz lub dwa razy dziennie przez 6 do 16 tygodni aż do wystąpienia znaczącej redukcji częstotliwości pojawiania się ataków bólu.
Kiedy atak nadchodzi, należy zastosować program 1 zgodnie z powyższym opisem.
Po 6 do 16 tygodni codziennego używania programu 2, zaleca się ograniczenie liczby sesji do dwóch tygodniowo.
c) Klasterowe bóle głowy
Programu 1 używa się podczas ataku bólu i powtarza się kilka razy pod rząd aż ból ustanie.
d) Zapalenie zatok czołowych
Programu 1 używa się zgodnie z potrzebami – zazwyczaj raz lub dwa razy dziennie.
e) Nerwoból nerwu trójdzielnego
W przypadku nerwobólu objawowego, programu 1 używa się raz do sześciu razy na dobę. Ilość sesji nie jest określona i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
    W bardzo rzadkich przypadkach samoistnego nerwobólu, kiedy ból koncentruje się w okolicach czoła program 1 używany jest raz dziennie. Sesje powtarza się codziennie minimum trzy raz w tygodniu.
f) Stosowanie w celu zapobiegania stresowi i poprawienia samopoczucia
Program 3 został zaprojektowany do przynoszenia głębokiego odprężenia,  poprawy samopoczucia oraz przynoszenia ulgi przy stresie i niepokoju. We wszystkich przypadkach program 3 może być używany w sposób docelowy lub zwyczajny. Docelowe użycie składa się z jednej lub dwóch sesji przeprowadzonych kolejno, kiedy pojawia się potrzeba odprężenia lub leczenia ataku stresu. Program 3 może być używany regularnie w częstotliwości minimum 3 sesji w tygodniu i maksymalnie 3 sesji dziennie, aby zredukować przewlekły stres lub ogólnie polepszyć stan zdrowia i samopoczucie.
 

IV) GWARANCJA

Firma STX-Med Sprl udziela nabywcy gwarancji na okoliczność wykrycia wad materiałowych i wykonawczych urządzenia Cefaly®. Gwarancja jest ważna przez okres 2 (dwóch) lat od chwili zakupu urządzenia. Proszę zachować fakturę lub paragon, ponieważ stanowią one dowód zakupu wraz z datą nabycia urządzenia.
Niniejsza gwarancja, która jest ważna przez 2 (dwa) lata, nie dotyczy akcesoriów takich jak baterie, elektrody i chusteczki (Cefaly Prepare™).
Niniejsza gwarancja nie obejmuje wad spowodowanych przez wstrząsy, upuszczenia i uderzenia, które mogą uszkodzić urządzenie. Gwarancja nie obejmuje urządzeń, których etui jest pęknięte, połamane, odkształcone lub nosi ślady uderzeń. To samo dotyczy urządzeń, których styki zostały wygięte, złamane lub odkształcone wskutek niewłaściwego użytkowania.
Podczas okresu gwarancji urządzenie będzie bezpłatnie naprawione przez firmę serwisową działającą z upoważnienia producenta lub wymienione w zależności od rodzaju wady.

V) SZCZEGÓŁY TECHNICZNE
Zasilanie: 2 baterie alkaliczne 1,5 V typu AAA dobrej jakości (Duracell, Panasonic)
Żywotność baterii: 1 miesiąc przy codziennym użytkowaniu
Należy wyjąć baterie, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas (ponad miesiąc)
Baterie powinny być utylizowane zgodnie z lokalnymi przepisami. Nie należy ich wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpadki z gospodarstw domowych.
Elektrody i chusteczki:
Elektrody i chusteczki należy zużyć przed datą ważności wydukowaną na saszetkach.
Konserwacja urządzenia:
Styki pomiędzy urządzeniem a elektrodą muszą być utrzymywane w czystości. Jeśli styki są pokryte warstwą brudu, należy wyczyścić je przy pomocy chusteczki Cefaly Prepare.
Wyrzucanie zużytego urządzenia:
Po okresie żywotności urządzenia, nie należy go wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpadki z gospodarstw domowych, lecz oddać je selektywnej zbiórki odpadów.
Warunki użytkowania:
Temperatura: +10°C do +40°C
Względna wilgotność: 30% do 75%
Ciśnienie atmosferyczne: 700hPa do 1060hPa
Opakowanie: plastik ABS, lakierowany
Wymiary: 163 mm x 170 mm x 40 mm
Waga: 30 g. (bez baterii)
Parametry elektryczne: dla ładunku pomiędzy 0 a 1000 Ω
Stała intensywność amplitudowa predefiniowana automatycznie w zależności od programu
Impulsy prostopadłe
Wyrównany prąd stały znosi aktywność wszystkich komponentów galwanicznych
Maksymalne natężenie prądu: 20 mA
Czas trwania impulsu: 100 do 500 s
Maksymalna częstotliwość: 150 Hz
Maksymalna wartość prądu na impuls: 5 µC
Maksymalny czas przedłużenia impulsu: od 5 s do 50% maksimum
Czas trwania programu: 20 min.
Ilość programów: 3
Cefaly® jest urządzeniem chronionym przez międzynarodowe prawo patentowe.
Cefaly® jest zastrzeżonym znakiem towarowym.
Oznaczenie CE wskazuje, że produkt ten został zaprojektowany i był rozwijany zgodnie ze ścisłą anCefaly® Instrukcja obsługi<br><br><br><br>I)    ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA, PRZECIWWSKAZANIA I EFEKTY UBOCZNE<br><br>1.    Środki bezpieczeństwa<br>1.    Cefaly® jest produktem medycznym. Wolno go stosować u dzieci od 8 roku życia, lecz zawsze pod kontrolą osoby dorosłej.<br>2.    Nie wolno używać Cefaly® podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych.<br>3.    Jeśli nie są Państwo pewni, jak używać produktu Cefaly®, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Można także skontaktować się z Działem Medycznym firmy STX-Med lub jednym z jej oficjalnych dystrybutorów.<br>4.    Nie wolno używać Cefaly® na innych częściach ciała poza czołem.<br>5.    Podczas używania Cefaly® zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.<br><br>2.    Przeciwwskazania<br>1.    Niedawno przebyty uraz mózgu lub twarzy.<br>2.    Uszkodzenia lub otarcia skóry na czole w miejscu zakładania elektrody.<br>3.    Choroba Meniere’a.<br><br>4.    Skutki uboczne<br>Cefaly® wykorzystuje szereg mechanizmów fizjologicznych, które zostały przebadane naukowo. Jest to urządzenie zupełnie bezpieczne i nie wywołuje praktycznie żadnych skutków ubocznych. Po zakończeniu sesji, skóra na czole pod elektrodą może jednak być miejscowo zaczerwieniona. To zjawisko jest pozytywnym znakiem, ponieważ jest wywołane pobudzeniem krążenia krwi. Zaczerwienienie może się utrzymywać przez kilka do około trzydziestu minut po zabiegu.<br><br>II)    WSKAZANIA TERAPEUTYCZNE DO STOSOWANIA<br>1.    Dobre samopoczucie<br>Cefaly® jest produktem medycznym, zaprojektowanym do leczenia bólów głowy i stresu. Może być jednak stosowany przez wszystkich bez ograniczeń dla poprawy samopoczucia. Stan głębokiego relaksu i silne uczucie ulgi osiąga się poprzez głębokie odprężenie mięśni i wyraźny wzrost wydzielania endorfiny.<br>2.    Stres<br>Stres oraz niepokój, jaki często mu towarzyszy, można w znaczącym stopniu redukować lub zapobiegać im przy pomocy urządzenia Cefaly®. Jest to ważna metoda antystresowa i może być ona wykorzystywana do zapobiegania stresowi w ciągu dnia lub zapewnienia natychmiastowej ulgi już po pojawieniu się stresu.<br>3.    Bóle głowy, migreny i bóle twarzy<br> Cefaly® zaprojektowano do zapobiegania i leczenia przewlekłych oraz powracających bólów głowy. Jednak w przypadku pojawienia się ostrego bólu głowy, np. niespotykanego i nagłego ataku bólu, nie wolno stosować urządzenia Cefaly®, lecz należy udać się do lekarza. Fachowa pomoc lekarska jest szczególnie ważna, gdy ból pojawił się niedawno i ma niespotykany przebieg.<br><br>Urządzenie Cefaly® jest skuteczne, kiedy ból zlokalizowany jest w przedniej części czaszki. Cefaly® nie ma dowiedzionej skuteczności w leczeniu bólów pojawiających się z tyłu czaszki lub w dolnej połowie twarzy (poniżej oczu).<br>Bóle głowy występują pod wieloma różnymi postaciami z niezliczonych przyczyn i opisanie wszystkich odmian bólów głowy nie wchodzi w zakres tej instrukcji obsługi. Z tego względu ogranicza się ona do opisania najczęściej występujących odmian: napięciowego bólu głowy, migreny, gromadnego bólu głowy, zapalenia zatok oraz nerwobólu nerwu trójdzielnego.<br>a)    Napięciowe bóle głowy<br>Napięciowe bóle głowy to najczęściej występująca odmiana bólów głowy. Cierpi na nie do 30% populacji, zaś wywołane są one stresem i lękiem. Dotykają one kobiet dwukrotnie częściej niż mężczyzn. <br><br>Ból jest zazwyczaj obustronny, niepulsujący, często opisywany jako napięcie lub ucisk,  jak w przypadku nałożenia zbyt ciasnej opaski na głowę. Nie nasila się w wyniku aktywności fizycznej, nie towarzyszą mu wymioty ani zaburzenia widzenia.<br><br>Napady bólu stają się coraz częstsze w przypadku nadużywania lub niewłaściwego stosowania środków przeciwbólowych – wówczas ból może pojawiać się prawie codziennie.<br><br>Urządzenie Cefaly® jest zatem szczególnie użyteczne przy tego typu objawach, ponieważ umożliwia ograniczenie częstego, mającego wiele skutków ubocznych, stosowania leków, zastępuje je lub nawet pozwala na zupełne zaprzestanie ich stosowania.<br><br>Program 1 został zaprojektowany do stosowania podczas ataku bólu. Używa się go, kiedy ból głowy już się pojawił, najlepiej tuż po wystąpieniu pierwszych oznak zbliżającego się bólu. Może być powtarzany kilkakrotnie pod rząd podczas napadu bólu.<br><br>Program 2 został zaprojektowany do leczenia profilaktycznego. Jeśli jednak napięciowy ból pojawia się natychmiast po stanie ostrego stresu, program 3 może być także korzystny w profilaktyce. Jego antystresowe i relaksujące działanie zmniejsza główny czynnik powstawania napięciowych bólów głowy.<br>b)    Migreny<br>Migrenowe bóle głowy dotykają 12% populacji, zaś kobiety cierpią na nie trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Ból jest często jednostronny, silny, pulsujący i wzmaga się podczas aktywności fizycznej. Często towarzyszą mu nudności i wymioty oraz nadwrażliwość na światło i hałas (fotofobia i fonofobia).<br><br>W większości przypadków (9 na 10), występuje tzw. migrena prosta, czyli taka, której towarzyszą typowe objawy opisane powyżej. Jednak w 1 na 10 przypadków, atak migreny poprzedzony jest tzw. aurą, czyli zaburzeniami neurologicznymi takimi jak mrowienie lub drętwienie jakiejś części ciała lub częściej ubytki w polu widzenia (mroczki). Taka odmiana nazywana jest „migreną oczną”.<br><br>Migrena zazwyczaj pojawia się w formie ataków trwających od 4 do 72 godzin w zależności od osoby. Pomiędzy atakami nie pojawiają się żadne inne objawy. Częstotliwość i intensywność ataków jest bardzo indywidualna u chorych, lecz także zmienia się z wiekiem. Choroba może być wywołana skumulowanym stresem i lękiem, traumą, lecz częściej pojawia się w wyniku nadużywania środków przeciwbólowych lub leków przeciwmigrenowych, co może doprowadzić do rozwinięcia się ostrego stadium migreny będącej powodem niepełnosprawności. Taka odmiana nazywana jest „migreną transformowaną” – częstotliwość i czas trwania ataków bólu może zwiększać się do tego stopnia, że ból pojawia się codziennie. Urządzenie Cefaly® jest więc szczególnie przydatne w ograniczaniu lub zaprzestaniu stosowania leków i tym samym zapobieganiu szkodliwemu rozwojowi migreny transformowanej.<br><br>Program 1 został zaprojektowany do stosowania podczas ataku bólu. Używa się go, kiedy migrena już się pojawiła lub najlepiej tuż po wystąpieniu pierwszych oznak zbliżającego się ataku migreny. Może być powtarzany kilkakrotnie pod rząd podczas napadu bólu.<br><br>Program 2 został zaprojektowany do leczenia profilaktycznego. Nazywa się go także „endorfinowym”, ponieważ wzmaga on wydzielanie endorfiny. Wzrost wydzielania endorfiny pomaga w zwalczaniu głównych mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie migren.<br>c)    Klasterowe bóle głowy<br>    Klasterowe bóle głowy są o wiele rzadsze niż migreny. Dotykają około 1% populacji i cierpią na nie zazwyczaj mężczyźni (80% przypadków). Ból, wyraźnie jednostronny i pojawiający się zawsze po tej samej stronie głowy, jest zazwyczaj ulokowany w  oczodole lub po jednej stronie czoła. Towarzyszą mu zaburzenia wydzielania naczyniowego umiejscowione po tej samej stronie, co ból – przekrwienie spojówek (zaczerwienienie oczu), łzawienie oczu oraz wyciek z nosa.<br><br>    Okresowa remisja napadów bólu jest typowa. To dlatego bóle nazywa się klasterowymi lub gromadnymi, co oznacza, że występują zgrupowane w jednym czasie. Podczas okresu trwającego kilka tygodni, chory przechodzi co najmniej jeden lub nawet kilka ataków dziennie. Każdy atak bólu trwa od 20 minut do 2 godzin. Po kilku tygodniach występowania objawów następują okresy wolne od ataków bólu trwające od kilku miesięcy do kilku lat.<br>    <br>Okresowość występowania klasterowych bólów głowy sprawia, że stosowanie Cefaly® jako środka profilaktycznego nie jest potrzebne. Program 1 jest odpowiedni do leczenia podczas ataków bólu. Najlepiej stosować go tuż po pojawieniu się bólu. Może być powtarzany kilkakrotnie pod rząd aż do ustąpienia ataku bólu.<br>d)    Zapalenie zatok czołowych<br>Urządzenie Cefaly® może mieć korzystne, łagodzące działanie w przypadku zapalenia zatok czołowych. Leczy ono jednak jedynie objawy choroby, nie zaś jej przyczynę. Cierpiący na zapalenie zatok muszą więc stosować typowe leczenie miejscowe. Cefaly® łagodzi uczucie bólu zatok oraz tępy ból głowy. Zalecane jest użycie programu 1 według potrzeb.<br>e)    Nerwoból nerwu trójdzielnego<br>Nerw trójdzielny unerwia całą twarz i przednią połowę czaszki. Składa się z trzech gałęzi: żuchwowej, szczękowej i ocznej. Urządzenie Cefaly® działa tylko na gałąź oczną.<br>1) Samoistny nerwoból nerwu trójdzielnego<br>Chory doświadcza bardzo silnego, kłującego, przypominającego porażenie prądem bólu, który trwa mniej niż minutę. Ból zazwyczaj umiejscowiony jest w twarzy w obszarze kontrolowanym przez szczękową gałąź nerwu.<br>W bardzo rzadkich przypadkach nerwoból dotyka obszarów kontrolowanych przez gałąź oczną nerwu, np. oczodołu, czoła i przedniej połowy czaszki. Tylko w tej bardzo rzadkiej odmianie nerwobólu nerwu trójdzielnego korzystne jest stosowanie Cefaly®. Codziennie przeprowadzona sesja z użyciem programu 1 w znacznym stopniu ogranicza pobudliwość nerwową i tym samym zmniejsza częstotliwość pojawiania się bólu.<br>2) Objawowy nerwoból nerwu trójdzielnego<br>Jedna lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego może ulec urazowi lub zapaleniu z różnych powodów: naczyniowych wad rozwojowych, nowotworu, stanów zapalnych itd. Jeśli stosowanie Cefaly® połączy się z terapią zwalczającą przyczynę schorzenia, objawy nerwobólu będą zwalczane bardzo skutecznie w obszarze kontrolowanym przez gałąź oczną (oczodół, czoło, przednia część czaszki). Należy stosować program 1 według potrzeb.<br><br>III) ZASADA DZIAŁANIA<br>Większość bólów głowy i migren objawia się w rejonie czoła i przedniej części czaszki. Ten obszar unerwiony jest przez górną gałąź nerwu trójdzielnego (gałąź oczną zwaną nerwem Willisa). U podstawy oczodołu dzieli się ona na nerw nadbloczkowy i nadoczodołowy. Elektroda Cefaly® jest specjalnie zaprojektowana, aby mogła nawiązać kontakt z tymi nerwami. Urządzenie Cefaly® poprzez elektrodę oddziałuje na całe unerwienie tych okolic, w które projektowany jest ból związany z migrenami i bólami głowy.<br>Urządzenie Cefaly® generuje bardzo precyzyjne impulsy elektryczne, które pozwalają na wybiórcze pobudzenie włókien nerwowych. Ponieważ impulsy są generowane bardzo powoli, są one właściwie niewyczuwalne na początku sesji. Cefaly® mierzy oporność elektryczną skóry i współczynniki pobudzenia włókien nerwowych. Urządzenie używa elektronicznego mechanizmu zwrotnego, aby precyzyjnie dopasować charakterystykę impulsu do konkretnych wymagań indywidualnego użytkownika. Zabieg jest zatem bardzo komfortowy, a także wydajny i indywidualnie dopasowany.<br>Program przeznaczony do użytku podczas ataków bólu generuje impulsy o bardzo wysokiej częstotliwości, które pobudzają wrażliwość czuciową włókien nerwowych Aβ. Pobudzenie tych włókien blokuje informację bólową w centralnym układzie nerwowym, aby zapobiec jej dotarciu do mózgu przy pomocy mechanizmu znanego jako bramkowanie.<br>Program profilaktyczny generuje impulsy o niskiej częstotliwości, które pobudzają włókna nerwowe Aδ, znane jako „włókna przewodzące ból”. Pobudzenie tych włókien z odpowiednią częstotliwością w znacznym stopniu wzmaga produkcję endorfiny. Wydzielane endorfiny wywołuje ogólne odprężenie i dobre samopoczucie. Regulują one także struktury serotoninergiczne w centralnym układzie nerwowym, które są upośledzone u pacjentów cierpiących na migrenę.<br>IV) WSKAZANIA DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA<br>1. Praktyczne użytkowanie<br>a) Przygotowanie sesji<br>1. Oczyszczenie i odtłuszczenie skóry<br>Konieczne jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie skóry przed sesją w celu zapewnienia dobrego przylegania elektrody do skóry. Należy użyć chusteczki Cefaly Prepare™ (patrz rysunek 1) lub dużej ilości wody z mydłem, lecz pod żadnym pozorem nie należy stosować kosmetyków do demakijażu, ponieważ pozostawiają one tłustą warstwę na skórze. Należy oczyścić czoło (patrz rys. 2). Szczególną uwagę należy zwrócić na obszar umieszczenia elektrody – środkową część czoła i przestrzeń pomiędzy brwiami. Ten krok jest niezbędny do zapewnienia elektrodzie przyczepności, co wpływa na skuteczność sesji.<br> <br>2. Wyjmowanie elektrody z opakowania<br>Odklej elektrodę od folii ochronnej, trzymając za jeden z końców (patrz rys. 3). Nie wolno ciągnąć na plastikowy bolec elektrody, ponieważ można go uszkodzić. Jakość zabiegu zależy od jakości elektrod. Są one zaprojektowane do 5-krotnego użytku, pod warunkiem, że skóra została dokładnie oczyszczona i odtłuszczona przed założeniem elektrody. Wielokrotnie używane elektrody tracą swoją zdolność przewodzenia impulsów elektrycznych i w konsekwencji zabieg jest nieskuteczny.<br> <br>3. Umieszczenie elektrody na skórze<br>Użyj lustra do poprawnego umieszczenia elektrody (patrz rys. 4). Wystająca część ma być skierowana ku dołowi, a przeciwległy brzeg ma leżeć poziomo w jednej linii z brwiami (patrz rys. 5). Dociśnij kilkakrotnie wzdłuż całej powierzchni elektrody, aby mocno przyczepić ją do skóry. Skuteczność zabiegu zależy od stopnia przylegania elektrody do skóry.<br> <br>4. Zakładanie urządzenia Cefaly®  <br>Ostrożnie wyjmij oba końce urządzenia. Przed lustrem załóż urządzenie tak jak parę okularów, lecz jego przednią część umieść na wysokości czoła (patrz rys. 6). Potem opuść przednią część urządzenia tak, aby zaczepiła o plastikowy bolec elektrody.<br> <br>b) Wybieranie i uruchamianie programu<br>Główny przycisk umożliwia wybieranie programu i jednoczesne rozpoczęcie sesji <br>  <br>1. Program 1<br>Naciśnij przycisk jeden raz, aby rozpocząć program 1. Usłyszysz pojedynczy sygnał.<br>Program 1 zaprojektowano do leczenia ataków migreny, napięciowych bólów głowy i klasterowych bólów głowy. Łagodzi on także ból towarzyszący zapaleniu zatok czołowych oraz pewne rodzaje nerwobólu nerwu trójdzielnego.<br>2. Program 2<br>Naciśnij przycisk dwa razy pod rząd, aby wybrać program 2. Usłyszysz dwa sygnały.<br>Ponieważ program 2 został zaprojektowany do zapobiegania bólom głowy i migrenom, jest on używany podczas okresów, w których ból nie występuje.<br>3. Program 3 <br>Naciśnij przycisk trzy raz pod rząd, aby wybrać program 3. Usłyszysz trzy sygnały.<br>Program 3 został zaprojektowany, aby zapewniać bardzo przyjemny stan dobrego samopoczucia i relaksu lub do przynoszenia ulgi przy występowaniu stresu i niepokoju.<br>c) Podczas trwania sesji<br>1. Przeprowadzenie sesji. <br>Sesja trwa 20 minut. Wybrany program przebiega automatycznie krok po kroku. Podczas pierwszych kilku minut wrażenie jest bardzo słabe, niemal niewyczuwalne. Nie odczuwa się nic lub prawie nic, gdyż impulsy są bardzo słabe. Później pojawia się i nasila uczucie wibrowania lub mrowienia. Kiedy wrażenie to staje się wystarczająco intensywne, pojedyncze naciśnięcie przycisku zatrzymuje program na danym poziomie intensywności. Przed upływem dwudziestu minut moc jest stopniowo zmniejszana i program automatycznie wyłącza się.<br>2. Ograniczenie mocy<br>Przez 12 minut zabiegu intensywność stopniowo rośnie. Kiedy uczucie mrowienia staje się zbyt intensywne, naciśnij jeden raz przycisk, a moc przestanie się zwiększać. Program kończy się zawsze po dwudziestu minutach, ale moc pozostanie na tym samym poziomie aż do końca programu.<br>Skuteczność zabiegu zależy od użytej mocy. Dlatego zaleca się używanie największej możliwej mocy. Odczucia mogą być na początku dziwne, ale po kilku sesjach organizm przyzwyczaja się do nich. Ograniczenia pacjentów mogą być tylko natury psychologicznej, ponieważ każdy jest w stanie wytrzymać pełną moc urządzenia Cefaly®, innymi słowy, jest możliwe przeprowadzenie 20-minutowego zabiegu bez konieczności ograniczania mocy.<br>3. Ponowne uruchamianie sesji przed jej końcem<br>Kiedy 20-minutowy zabieg dobiega końca, pojawia się stopniowe samoczynne zmniejszanie mocy, które trwa 30 sekund. Podczas tej fazy jednorazowe naciśnięcie przycisku uruchomi natychmiast kolejną 20-minutową sesję o tej samej intensywności. Umożliwia to ominięcie długiej fazy wstępnej, podczas której stopniowo rośnie intensywność, zaś zabieg odbywa się ze stałą skuteczną intensywnością.<br>4. Przerywanie sesji<br>Aby przerwać sesję przed jej zaprogramowanym końcem, naciśnij przycisk dwukrotnie, a program zatrzyma się. Jednokrotne naciśnięcie przycisku ogranicza moc, zaś dwukrotne – wyłącza urządzenie (patrz rys. 8). Jest także prostsza metoda przerwania sesji – podnieś Cefaly®, a urządzenie wyłączy się kiedy straci styczność z elektrodą (patrz rys. 9).<br> <br>5. Samoczynne przerwanie sesji: nieprawidłowe umieszczenie elektrody<br>Zaawansowany system elektroniczny użyty w Cefaly® bez przerwy dokonuje pomiaru oporności elektrycznej elektrody, skóry i tkanek podskórnych. Jeśli oporność tych tkanek jest nieodpowiednia do przeprowadzania zabiegu, Cefaly® automatycznie przerwie sesję.<br>Takie samoczynne przerwanie sesji oznacza, że albo skóra nie została dokładnie oczyszczona albo elektroda została umieszczona w sposób niewłaściwy lub nie jest już sprawna. Samoczynne przerwanie sesji może nawet oznaczać niewłaściwe ustawienie głowy podczas zabiegu lub być skutkiem nagłego, gwałtownego poruszenia się pacjenta.<br> <br>d) Po sesji<br>1. Zdejmowanie urządzenia Cefaly®<br>Sesja kończy się po upływie 20 minut i urządzenie automatycznie wyłącza się. Podnieś środkową cześć urządzenia, aby odczepić je od bolca elektrody (patrz rys. 9). Następnie zdejmij urządzenie oraz elektrodę. Nie ciągnij urządzenia w przód zanim nie odczepisz go od bolca elektrody.<br> <br>2. Zdejmowanie i przechowywanie elektrody<br>Odczep elektrodę od skóry trzymając za któryś z jej końców (patrz rys. 10). Nie ciągnij elektrody za plastikowy bolec. Umieść elektrodę na przezroczystej folii ochronnej, a następnie włóż z powrotem do saszetki. Nie pozostawiaj elektrody odkrytej w suchym miejscu, ponieważ może się wtedy odwodnić. Wraz z utratą wilgotności, właściwości elektrody pogarszają się i elektroda przestaje być skuteczna.<br> <br>2. Odczuwane wrażenia<br>Wrażenia wywoływane przez urządzenie Cefaly® są niezwykłe i niespodziewane. Zabieg jest zupełnie bezpieczny i nie przynosi szkodliwych skutków ubocznych.<br>a) Podczas trwania sesji <br>•    Cefaly® generuje impulsy elektryczne stopniowo. Podczas pierwszych dwóch minut albo nie odczuwa się zupełnie nic albo odczuwa się lekkie mrowienie pod elektrodą. Brak wrażeń przez więcej niż dwie minuty nie oznacza, że urządzenie nie działa, lecz, że produkowane impulsy są poniżej progu stymulacji włókien nerwowych.<br>•    Wrażenie mrowienia odczuwane jest w czaszce i przypomina uczucie podnoszenia się włosów na głowie.<br>•    Wrażenie wibracji lub masażu wzmaga się i rozprzestrzenia stopniowo na całość czoła i przednią część czaszki. Urządzenie Cefaly® zwiększa moc bardzo powoli. Po około dwunastu minutach moc stabilizuje się i utrzymuje na stałym poziomie aż do końca 20-minutowej sesji.<br>b) Po sesji<br>•    Delikatne uczucie mrowienia może utrzymywać się na skórze czoła przez około trzydzieści minut. <br>•    Wrażenie lekkości i chłodu przenosi się z czoła na resztę twarzy. To bardzo przyjemne wrażenie utrzymuje się przez kilka godzin.<br>•    Pojawia się poczucie głębokiego relaksu i odprężenia z efektem antystresowym.<br>•    W znacznym stopniu polepsza się samopoczucie i wrażenie to ogrania całe ciało. Stosowanie Cefaly® jest najbardziej skuteczną metodą wzmagania naturalnej produkcji endorfiny. To zjawisko przynosi głęboką ulgę i poprawia samopoczucie. <br>3. Wybór programu, częstotliwości i czasu trwania sesji<br>Częstotliwość przeprowadzania i czas trwania sesji zależy od dolegliwości i wybranego programu.<br>a) Migreny i napięciowe bóle głowy: podczas ataku<br>Programu 1 używa się raz lub kilka razy pod rząd podczas ataku bólu lub kiedy pojawią się pierwsze oznaki poprzedzające atak bólu.<br>Sesje mogą być powtarzane przy każdym ataku maksymalnie sześć razy na dobę.<br>b) Migreny i napięciowe bóle głowy: zapobieganie atakom<br>Programu 2 używa się raz lub dwa razy dziennie przez 6 do 16 tygodni aż do wystąpienia znaczącej redukcji częstotliwości pojawiania się ataków bólu.<br>Kiedy atak nadchodzi, należy zastosować program 1 zgodnie z powyższym opisem. <br>Po 6 do 16 tygodni codziennego używania programu 2, zaleca się ograniczenie liczby sesji do dwóch tygodniowo.<br>c) Klasterowe bóle głowy<br>Programu 1 używa się podczas ataku bólu i powtarza się kilka razy pod rząd aż ból ustanie.<br>d) Zapalenie zatok czołowych<br>Programu 1 używa się zgodnie z potrzebami – zazwyczaj raz lub dwa razy dziennie.<br>e) Nerwoból nerwu trójdzielnego <br>W przypadku nerwobólu objawowego, programu 1 używa się raz do sześciu razy na dobę. Ilość sesji nie jest określona i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.<br>    W bardzo rzadkich przypadkach samoistnego nerwobólu, kiedy ból koncentruje się w okolicach czoła program 1 używany jest raz dziennie. Sesje powtarza się codziennie minimum trzy raz w tygodniu.<br>f) Stosowanie w celu zapobiegania stresowi i poprawienia samopoczucia<br>Program 3 został zaprojektowany do przynoszenia głębokiego odprężenia,  poprawy samopoczucia oraz przynoszenia ulgi przy stresie i niepokoju. We wszystkich przypadkach program 3 może być używany w sposób docelowy lub zwyczajny. Docelowe użycie składa się z jednej lub dwóch sesji przeprowadzonych kolejno, kiedy pojawia się potrzeba odprężenia lub leczenia ataku stresu. Program 3 może być używany regularnie w częstotliwości minimum 3 sesji w tygodniu i maksymalnie 3 sesji dziennie, aby zredukować przewlekły stres lub ogólnie polepszyć stan zdrowia i samopoczucie.<br> <br><br>IV) GWARANCJA<br><br>Firma STX-Med Sprl udziela nabywcy gwarancji na okoliczność wykrycia wad materiałowych i wykonawczych urządzenia Cefaly®. Gwarancja jest ważna przez okres 2 (dwóch) lat od chwili zakupu urządzenia. Proszę zachować fakturę lub paragon, ponieważ stanowią one dowód zakupu wraz z datą nabycia urządzenia.<br>Niniejsza gwarancja, która jest ważna przez 2 (dwa) lata, nie dotyczy akcesoriów takich jak baterie, elektrody i chusteczki (Cefaly Prepare™).<br>Niniejsza gwarancja nie obejmuje wad spowodowanych przez wstrząsy, upuszczenia i uderzenia, które mogą uszkodzić urządzenie. Gwarancja nie obejmuje urządzeń, których etui jest pęknięte, połamane, odkształcone lub nosi ślady uderzeń. To samo dotyczy urządzeń, których styki zostały wygięte, złamane lub odkształcone wskutek niewłaściwego użytkowania.<br>Podczas okresu gwarancji urządzenie będzie bezpłatnie naprawione przez firmę serwisową działającą z upoważnienia producenta lub wymienione w zależności od rodzaju wady.<br><br>V) SZCZEGÓŁY TECHNICZNE<br>Zasilanie: 2 baterie alkaliczne 1,5 V typu AAA dobrej jakości (Duracell, Panasonic)<br>Żywotność baterii: 1 miesiąc przy codziennym użytkowaniu<br>Należy wyjąć baterie, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas (ponad miesiąc)<br>Baterie powinny być utylizowane zgodnie z lokalnymi przepisami. Nie należy ich wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpadki z gospodarstw domowych.<br>Elektrody i chusteczki:<br>Elektrody i chusteczki należy zużyć przed datą ważności wydukowaną na saszetkach.<br>Konserwacja urządzenia:<br>Styki pomiędzy urządzeniem a elektrodą muszą być utrzymywane w czystości. Jeśli styki są pokryte warstwą brudu, należy wyczyścić je przy pomocy chusteczki Cefaly Prepare.<br>Wyrzucanie zużytego urządzenia:<br>Po okresie żywotności urządzenia, nie należy go wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpadki z gospodarstw domowych, lecz oddać je selektywnej zbiórki odpadów.<br>Warunki użytkowania:<br>Temperatura: +10°C do +40°C<br>Względna wilgotność: 30% do 75%<br>Ciśnienie atmosferyczne: 700hPa do 1060hPa<br>Opakowanie: plastik ABS, lakierowany<br>Wymiary: 163 mm x 170 mm x 40 mm<br>Waga: 30 g. (bez baterii)<br>Parametry elektryczne: dla ładunku pomiędzy 0 a 1000 Ω<br>Stała intensywność amplitudowa predefiniowana automatycznie w zależności od programu <br>Impulsy prostopadłe<br>Wyrównany prąd stały znosi aktywność wszystkich komponentów galwanicznych<br>Maksymalne natężenie prądu: 20 mA<br>Czas trwania impulsu: 100 do 500 s<br>Maksymalna częstotliwość: 150 Hz<br>Maksymalna wartość prądu na impuls: 5 µC<br>Maksymalny czas przedłużenia impulsu: od 5 s do 50% maksimum<br>Czas trwania programu: 20 min.<br>Ilość programów: 3<br>Cefaly® jest urządzeniem chronionym przez międzynarodowe prawo patentowe.<br>Cefaly® jest zastrzeżonym znakiem towarowym.<br>Oznaczenie CE wskazuje, że produkt ten został zaprojektowany i był rozwijany zgodnie ze ścisłą anUntitled document

Producent: Beurer

Znajdź podobne: Cefaly aparat, Cefaly






podana cena obowiązuje tylko w przypadku zamówień złożonych w aptece internetowej

 

Kontakt

Jakub Wąsikowski Sp.j.
91-848 ŁódŸź, ul. Radlińskiej 2
Tel. 426575031
nip: 7262551957 regon: 100286387
biuro@zakatekzdrowia.com.pl

FL-VII-4010-610/A/06/07

PayU
druga strona

[zamknij]

W celu dostosowania treści i usług do indywidualnych potrzeb i zainteresowań Użytkowników portalu zakatekzdrowia.com.pl używamy tzw. cookies, umożliwiających: utrzymanie sesji Klienta po zalogowaniu - Klient korzystąjšcy z naszego serwisu nie musi logować się ponownie na każdej podstronie; dostosowanie serwisu do potrzeb Klientów. Cookies dostarczają nam danych statystycznych o ruchu użytkowników i korzystaniu przez nich z poszczególnych stron serwisu. Pliki cookies nie zawierają żadnych danych osobowych. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na ich zapisywanie w pamięci komputera, prosimy o ustawienie takiej opcji w przeglądarce internetowej, z której Państwo korzystają. Szczegóły znajdą Państwo tutaj.

Administratorem danych osobowych jest: Apteka Passiflora A. Czech j. Wąsikowski Sp.j. ul. Przełajowa 14
94-044 Łódź NIP: 7270031617 REGON: 470844372 Nasze dane kontaktowe: e-mail: biuro@zakatekzdrowia.com.pl telefon: 42 640 40 01.
Na naszej stronie internetowej stosujemy sposób zautomatyzowany przetwarzania danych (w tym profilowania), zbierania danych statystycznych i analizowania ruchu na stronie internetowej.
Aby dowiedzieć się więcej na temat administratora danych, odbiorców danych, profilowania, sposobu wykorzystania oraz sposobu zmiany ustawień przeglądarki, kliknij tutaj. Korzystając z tej strony bez zmian ustawień wyrażasz zgodę na profilowanie.

[zamknij]